The BNIA is administered by a Board of Directors, elected each year at the Annual Meeting. New directors are selected by the Nominations Committee, chaired by the Vice-President and consisting of the President, Past-President, and two additional board members.
Any member interested in becoming more involved in the BNIA is welcome to participate on a board committee and/or join the Board of Directors. Please contact Nichola Martin, Nominations, for more information.
Board of Directors
Anne Stewart
President
Chair
Nichola Martin
Vice-president
Mike Major
Treasurer
Leeanne Smart
Secretary
Peter Frost
Ex-Officio Board Member
Sara Carter
Ethan Ellis
Douglas Ferguson
Heather Gilman
Gordon Johnson
Art Kilgour
Alice Lurie
Rob Reed
Ted Simmonds
Emily Worts
Executive Committee
Anne Stewart
Chair
Nichola Martin
Leeanne Smart
Mike Major
Boating
Rob Reed
Chair
John McMullen
Alice Lurie
Peter Frost
Tom Martin
Non-board committee member
Communications and Directory
Art Kilgour
Directory co-editor, Enewsletter
Chair
Sara Carter
Directory co-editor
Rob Reed
Directory Advertising
Anne Stewart
President
Ethan Ellis
Social Media
Emergency Preparedness
Leeanne Smart
Co-chair, Fire
Ted Simmonds
Co-chair, Medical
Environment
Anne Stewart
Chair
Nichola Martin
Ted Simmonds
Finance
Mike Major
Chair
Anne Stewart
Ned Martin
Non-board committee member
Georgian Bay Liaisons
Douglas Ferguson
Gordon Johnson
Governance
Anne Stewart
Chair
Nichola Martin
Alice Lurie
Mike Major
Kathleen Ritchie
Non-board committee member
History
Emily Worts
Chair
Art Kilgour
Ted Simmonds
Susan Day
Non-board committee member
Nominations
Nichola Martin
Chair
Anne Stewart
Rob Reed
Membership
Nichola Martin
Bayfield North
Chair
Sara Carter
Bayfield East
Alice Lurie
Nares North
Rob Reed
Bayfield Centre
Anne Stewart
Bayfield Harbour
Ted Simmonds
Bayfield West
John McMullen
Nares South
Mike Major
Treasurer
Susan Day
Bayfield West
Outings and Workshops
Heather Gilman
Chair
Mandy Ord
Non-board committee member
Sue Becker
Non-board committee member
Alison Wilkin
Non-board committee member
Regatta
Mike Major
Chair
Ted Simmonds
Susan Day
Non-board committee member
Kathleen Kidd
Non-board committee member
Tim Squirrell
Non-board committee member
Township LIaison
Peter Frost
Ward 2 Township of Archipelago Councillor
Sue Becker
Outings and Workshops (Non-board committee member)
Sara Carter
Board of Directors
Communications and Directory (Directory co-editor)
Membership (Bayfield East)
Susan Day
History (Non-board committee member)
Membership (Bayfield West)
Regatta (Non-board committee member)
Ethan Ellis
Board of Directors
Communications and Directory
Douglas Ferguson
Board of Directors
Georgian Bay Liaisons
Peter Frost
Board of Directors (Ex-Officio Board Member)
Boating (Non-board committee member)
Township LIaison (Ward 2 Township of Archipelago Councillor)
Heather Gilman
Board of Directors
Outings and Workshops (Chair)
Gordon Johnson
Board of Directors
Georgian Bay Liaisons
Kathleen Kidd
Regatta (Non-board committee member)
Art Kilgour
Board of Directors
Communications and Directory (Chair, Directory co-editor, Enewsletter)
History
Alice Lurie
Board of Directors
Boating
Governance
Membership (Nares North)
Mike Major
Board of Directors (Treasurer)
Executive Committee
Finance (Chair)
Governance
Membership (Treasurer)
Regatta (Chair)
Nichola Martin
Board of Directors (Vice-president)
Executive Committee
Environment
Governance
Nominations (Chair)
Membership (Chair, Bayfield North)
Ned Martin
Finance (Non-board committee member)
Tom Martin
Boating (Non-board committee member)
John McMullen
Boating
Membership (Nares South)
Mandy Ord
Outings and Workshops (Non-board committee member)
Rob Reed
Board of Directors
Boating (Chair)
Communications and Directory (Directory Advertising)
Nominations
Membership (Bayfield Centre)
Kathleen Ritchie
Governance (Non-board committee member)
Ted Simmonds
Board of Directors
Emergency Preparedness (Co-chair, Medical)
Environment (Derelict Docks, Hwy 529A)
History
Membership (Bayfield West)
Regatta
Leeanne Smart
Board of Directors (Secretary)
Executive Committee
Emergency Preparedness (Co-chair, Fire)
Tim Squirrell
Regatta (Non-board committee member)
Anne Stewart
Board of Directors (Chair, President)
Executive Committee (Chair)
Communications and Directory (President)
Environment (Chair)
Finance
Governance (Chair)
Nominations
Membership (Bayfield Harbour)
Alison Wilkin
Outings and Workshops (Non-board committee member)